DOM

strona 3


Jak pozbyć się rybików z łazienki?


1. Dbajmy o suchość w łazience
- jeśli mamy okno, otwierajmy je po każdej kąpieli, nie zostawiajmy też zamkniętych drzwi. Rybiki bardzo lubią wilgoć, w tych warunkach rozmnażają się najszybciej. Możemy także zakupić pochłaniacz wilgoci. Pamiętajmy też o jak najszybszym osuszaniu ręczników po kąpieli.2. Wypróbuj środki owadobójcze - najlepiej użyj ich wieczorem. Zaaplikuj je na kafelki zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Rano dokładnie zmyj produkt i osusz czyszczone powierzchnie.


 
  3. …lub sposoby naszych babć - rozłóż na noc w łazience warstwę tektury, posmarowanej miodem lub słodkim i klejącym się syropem. Rybiki, żywiące się zarówno cukrami, jak i celulozą, zwabione w taką pułapkę nie będą mogły się ruszyć. Rano spal tekturę lub polej ją wrzątkiem. Nie wyrzucaj jej bez zabijania rybików! W ten sposób nie eliminujesz problemu, a jedynie go przenosisz.


4. Uważaj na tapety i naklejki - jeśli twoje meble i dodatk łazienkowe są oklejone tapetą lub innym materiałem, sprawdź, czy nie zadomowiły się tam rybiki. Często żywią się one klejem, a więc mogą być w najdrobniejszych szczelinach lub miejscach odklejania się tapety.

5. Zamiataj podłogę
- rybiki żywią się także produktami skrobiowymi i resztkami. Uważaj więc wszędzie, gdzie te mogłyby się znaleźć. Zawsze zamiataj łazienkę, nawet, jeśli jesteś pewna, że nie znajdowały się tam żadne produkty spożywcze (mogły przenieść się np. na podeszwie kapcia).


6. Użyj chemii - wymieszaj kwas borowy lub tetraboran sodu z cukrem pudrem. Mieszanką wysmaruj wszystkie miejsca, które mogą być odwiedzane przez rybiki. Za każdym razem dokładnie zmywaj ten specyfik.

Walcząc z rybikami musimy mieć świadomość, że mogą one przetrwać bez pożywienia nawet do roku. Musimy więc być cierpliwi i powtarzać nasze zabiegi, aż nie będziemy pewni, że w pełni się ich pozbyliśmy. Wszystkie czynności eliminujące rybiki najlepiej wykonywać wieczorem - owady te są najaktywniejsze nocą. Co najważniejsze, nawet jeśli się ich pozbędziemy, musimy mieć oczy szeroko otwarte - problem zawsze może powrócić!
  

<