ZDROWIE I URODA

strona 4

    
Jak zwiększyć poziom dopaminy?

- poziom hormonu szczęścia?Dopamina to neuroprzekaźnik wytwarzany w ludzkim mózgu potocznie zwanym hormonem szczęścia. Odgrywa ona ważną rolę w regulowaniu emocji, nastroju, radzenia sobie ze stresem, poziomu lęku i możliwości snu. Poziom dopaminy może także wpłynąć na zwiększenie zdolności do podejmowania decyzji oraz kontroli nad pragnieniami. Podobnie jak pozytywne doświadczenia wysoki poziom dopaminy może działa korzystnie na rozwijanie umiejętności społecznych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak w sposób naturalny zwiększyć poziom dopaminy.Do codziennej diety włącz dojrzałe banany. Banany podczas swojego dojrzewania wytwarzają substancję zwaną chininą dopaminową, która jest naturalnie występującą formą dopaminy. Małe brązowe obszary banana wskazują, ze owoc został w tym miejscu obity, ale te właśnie obszary posiadają największe ilości dopaminy.

Uzupełnij dietę w produkty bogate w przeciwutleniacze. Wolne rodniki zmniejszają poziom dopaminy w organizmie a przeciwutleniacze eliminują wolne rodniki. Większość warzyw i owoców zawiera przeciwutleniacze, najbardziej wartościowe to czerwona fasola, jagody, żurawina, karczochy, śliwki i truskawki.
Ogranicz spożycie produktów zawierających cukier i tłuszcze nasycone. Obecność tłuszczów nasyconych nie tylko wpływa na zmniejszenie poziomu dopaminy, ale także zatyka tętnice i żyły, co zwiększa ryzyko występowania chorób serca. Możesz jeść swoje ulubione danie, ale ogranicz ilość cukru do niego dodawaną, a tłuszcz zwierzęcy zastąp oliwą z oliwek lub innym tłuszczem wielonienasyconym.Przerzuć się na kawę bezkofeinową i ogranicz do minimum spożycie alkoholu. Kofeina pobudza neuroprzekaźniki w mózgu i przez to czasowo zwiększa poziom serotoniny, ale po chwilowym impulsie następuje zmniejszenie poziomu dopaminy. Ludzie, którzy cierpią na depresję powinni bezwzględnie unikać kofeiny. Alkohol zaś blokuje funkcje neuroprzekaźników, przez co tworzy fałszywe poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucie, które prowadzi do uzależnienia.Codziennie zjedz garść migdałów lub ziaren słonecznika, doskonale zastąpią one batona. Ponadto dodawaj do sałatek i kanapek ziarna sezamu, dzięki temu szybko i łatwo zwiększysz poziom dopaminy w organizmie.Zakup naturalne produkty uzupełniające aminokwasy, pomagają one zwiększyć poziom dopaminy. Takie produkty możesz kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub przez internet. Zawierają one skoncentrowane dawki aminokwasów występujących naturalnie w zdrowym mózgu. Korzystne działanie mogą wykazać również sprawdzone suplementy diety zawierające
<